[Grafika] Jak i w jakiej rozdzielczości skanować zdjęcia aby nadawały się do publikacji na stronach WWW?
Chcesz umieścić na swojej stronie fotografie lub rysunki, ale nie wiesz w jakiej rozdzielczości je zeskanować aby dobrze prezentowały się na stronie lub osiągnęły zakładaną wielkość w pikselach.
Wybranie odpowiedniej rozdzielczości skanowania to odwieczny problem osób, które nie mają doświadczenia przy pracy ze skanerem. Jedni wybierają maksymalną rozdzielczość jaką oferuje skaner, w nadziei, że tak będzie najlepiej - inni minimalną bo wtedy skanowanie jest bardzo szybkie, a plik wynikowy niewielki.
Wystarczy jednak poznać kilka zasad aby skanować szybko i w dobrej jakości. Dobrej, czyli takiej, która jest nam faktycznie potrzebna. Zobacz jak profesjonalnie skanować fotografie i wyliczyć na podstawie gotowych wzorów ich rozmiar po zeskanowaniu.
Rozdzielczość podawana jest w jednostkach DPI (dot per inch, czasem oznaczanych pixels/inch) czyli liczbie pikseli (punktów na ekranie) przypadających na jeden cal (2,54 cm) skanowanego zdjęcia.
Ekran monitora ma rozdzielczość 72 dpi (z niewielkim marginesem błędu). I zwykle w takiej rozdzielczości wystarczy skanować zdjęcia, które będą pokazywane wyłącznie na stronach WWW (czyli na ekranie) zakładając, że nie potrzebujemy zwiększać ich rozmiarów.
Skaner zwykle oferuje rozdzielczości od 100 do kilku tysięcy dpi. Wybierając 100 dpi otrzymasz jakość wystarczającą do publikacji zdjęć na stronach WWW.
Skanowanie z rozdzielczością 72 dpi lub 100 dpi (zależy to od ustawień skanera) wybieram zawsze wtedy, gdy nie ma znaczenia jakość zdjęcia i wiem, że nie będzie ono duże (zwykle i tak fotkę po zeskanowaniu pomniejszam, aby zwiększyć jej ostrość). Można w ten sposób szybko skanować zdjęcia gdy zależy nam na niewielkich objętościowo plikach i wymiarach skanów.
Zdjęcie o rozmiarach 15x10 cm po zeskanowaniu w 72 dpi ma wielkość 425x283 pikseli. Zdjęcie o wymiarach 15x20 ma wymiary 425x567 pikseli. Jak widzisz wystarcza to doskonale na potrzeby oglądania fotek na stronie.
300 dpi to zupełnie inna historia. Z taką rozdzielczością pracuje większość drukarek. Wybierając tą rozdzielczość możemy zdjęcie drukować na papierze w domu i wysyłać tak zeskanowane pliki do redakcji gazet, aby mogły one wydrukować fotografię w pismach kolorowych.
Oczywiście dalej możemy oglądać tak zeskanowane zdjęcia na monitorze, uzyskując dodatkowo możliwość powiększania fotografii bez utraty jakości o kilka poziomów.
Zakładam, że Twój ekran monitora ma wymiar 800x600 pikseli. Zdjęcie o wymiarze 15x10 zeskanowane z rozdzielczością 300 dpi będzie miało 1172x1181 pikseli. Możesz go więc powiększyć na monitorze dwa, trzy razy bez utraty jakości (będziesz widzieć wtedy tylko fragment zdjęcia, ale za to ze szczegółami).
300 dpi to standardowa rozdzielczość jaką stosuję przy skanowaniu odbitek o wielkości pocztówki aby trzymać je w domowym archiwum na dysku. Tak zeskanowane zdjęcie można dalej obrabiać (pomniejszać lub wycinać z nich fragmenty na potrzeby stron WWW), a jednocześnie mam możliwość wydruku lub sprzedania fotografii do gazet.
Musisz jednak pamiętać, że skanowanie z rozdzielczością 300 dpi jest dosyć wolne, a pliki mają zwykle duże rozmiary. Zaletą takiego skanowania jest wysoka jakość, która pozwala na dowolną obróbkę zdjęcia zanim ostatecznie trafi ono na stronę WWW.
Te dwie rozdzielczości wykorzystywane są najczęściej. Każda inna wartość dpi zależy od naszych potrzeb. Negatywy i inne drobne zdjęcia (np. legitymacyjne) trzeba skanować z większą rozdzielczością, np. 1200 albo 2400 dpi. Łatwo obliczyć, że zdjęcie które ma 3x4 cm po zeskanowaniu w 72 dpi będzie miało tylko 85x113 pikseli - a więc będzie to miniaturka.
To samo zdjęcie (3x4 cm) po zeskanowaniu z rozdzielczością 1200 dpi będzie miało 1417x1890 pikseli, a więc stanie się całkiem spore, co umożliwi jego dalszą obróbkę. Po wydrukowaniu na drukarce z rozdzielczością 300 dpi będzie miało 12x16 cm bez utraty jakości. Pomijam tutaj jakość skanowania i drukowania, bo nie zawsze zdjęcie nadaje się do powiększania z uwagi na odbitkę czy negatyw nie najlepszej jakości.
Podczas skanowania zdjęć warto pamiętać o prostym wzorze, dzięki któremu można dobrać rozdzielczość skanowania do swoich potrzeb.
liczba_pikseli_na_ekranie =
(wielkosc_w_cm_skanowanego_zdjęcia * wartość_dpi_w_skanerze)/2,54
Czyli dla zdjęcia mającego jeden bok 10 cm, a drugi bok 15 cm przy skanowaniu z rozdzielczością 300 dpi otrzymasz wielkość na ekranie 1181x1772 pikseli:
(10 * 300) / 2,54 = 1181 pikseli
(15 * 300) / 2,54 = 1772 pikseli
Na tej podstawie łatwo wyliczyć sobie ustawienie rozdzielczości w skanerze w zależności od naszych potrzeb. Załóżmy, że mamy zdjęcie o boku 5 cm (dla uproszczenia jest to kwadrat 5x5 cm) i chcemy mieć po zeskanowaniu długość boku 200 pikseli. Podstawiamy do wzoru nasze wartości:
(2,54 * 200) / 5 = 100 dpi
Czyli skanować musimy z rozdzielczością 100 dpi.
Teraz załóżmy, że chcemy wydrukować zdjęcie z rozdzielczością 300 dpi, które po zeskanowaniu na komputerze ma 100x100 pikseli. Okazuje się, że po wydrukowaniu fotka będzie miała wymiar 0,85x0,85 cm. Co wynika z przekształcenia wzoru: (100 * 2,54)/300 = 0,85.
autor porady:
Dariusz
Majgier,
www